דרום אמריקה

דרום אמריקה היא היבשת הרביעית בגודלה (17,819,000 קמ”ר) ואוכלוסייתה מונה כ-300 מיליון בני אדם. היבשת כוללת 12 מדינות עצמאיות: ארגנטינה, בוליביה, ברזיל, צ’ילה, קולומביה, אקוודור, גויאנה, פרגוואי, פרו, סורינאם, אורוגוואי וונצואלה, וכן מושבה צרפתית אחת – גויאנה הצרפתית. אורכה של דרום אמריקה 7,640 ק”מ, כשהנקודה הצפונית ביותר היא פונטה גאיינס (Punta Gallinas) בקולומביה, והדרומית ביותר היא כף הורן (Cape Horn) בצ’ילה. רוחבה המירבי של היבשת הוא 5,300 ק”מ באזור קו המשווה. דרום אמריקה מחוברת למרכז אמריקה בגשר יבשה צר בו נמצאת מדינת פנמה. דרום אמריקה מוקפת בימים הבאים: מצפון – הים הקריבי, ממזרח – האוקיינוס האטלנטי וממערב – האוקיינוס השקט.

תושבים אינדיאנים מהווים עדיין את עיקר האוכלוסייה בארצות האנדיות של דרום אמריקה (פרו, בוליביה, אקוודור ופרגוואי). בשאר מדינות דרום אמריקה, מרבית האוכלוסייה היא של בני תערובת (Mestizo), למרות שבצ’ילה, ארגנטינה, אורוגואי ודרום ברזיל עיקר התושבים הם ממוצא אירופאי. אוכלוסייה גדולה של שחורים צאצאי עבדים נמצאת בעיקר בצפון ובמרכז ברזיל, בגויאנות, בוונצואלה ובקולומביה. מהמאה ה-19 החלו להגיע גם מהגרים רבים לדרום אמריקה מאירופה, מהמזרח התיכון ומאסיה והם התיישבו בעיקר בארגנטינה ובברזיל.

ערי הבירה הן בדרך כלל הערים המאוכלסות ביותר במדינות דרום אמריקה ומהוות את המרכזים הכלכליים, הפוליטיים והתרבותיים. שיעור האוכלוסייה העירונית גבר במיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה, כשהעיר סאו פאולו בדרום ברזיל, עם אוכלוסייה של כ-10 מיליון איש היא העיר הגדולה ביבשת ואחת הגדולות בעולם כולו. מסביב לערים הגדולות מתרכזים בדרך כלל ישובים קטנים וחלשים יותר בהם גרה אוכלוסייה ענייה שמרביתה מובטלת. צפיפות האוכלוסין מחוץ לאותן ערים מרכזיות נמוכה מאוד, כאשר חלקים גדולים של פנים היבשת למעשה בלתי מאוכלסים כלל, וזאת כיוון שמרבית האוכלוסייה בדרום אמריקה מתרכזת לאורך רצועות החוף עד למרחק של 320 ק”מ מקו המים.

מתוך:
http://www.encyclopedia.com/html/S/SthA1mer.asp,

http://www.encyclopedia.com/html/section/SthAmer_People.asp